Sık Sorulan Sorular

1Temizleme talimatında yalnız kuru temizleme yazan bir giysiye sulu yıkama yaptırmak zarar verir mi?
Kuru temizlemecinize danışmanız sağlıklı bir bilgi edinmenizi sağlar. Temizlemeciniz iplik türü, kumaş dokusu, renk solmazlığı, süsler, aksesuarlar, astar gibi giysinin tüm bölümlerinin yıkamaya dayanıklı olup olmadığını kontrol edecektir.
2Kuru temizlemeciler giysinin boya vermesini ya da renginin solmasını engelleyebilir mi?
Engelleyemezler. Giysi üreticileri, boyanın suya veya kuru temizlemeye dayanıklı olup olmadığı konusunda testler yapmalıdır. Eğer iki yönteme de dayanıklı değilse kumaşa boya dayanıklılığını arttırıcı işlemler uygulamalıdırlar.
3Organik Temizleme nedir?
İnsan sağlığına ve çevreye hiçbir zarar vermeden, sadece karbon ve hidrojen atomlarından oluşan doğal çözücüler kullanarak (Hidrokarbon) yapılan temizlemeye ?ORGANİK KURU TEMİZLEME? adı verilmiştir.
4Organik Temizlemenin nadirende olsa kuru temizlemeden kaynaklanan cilt tahrişlerini ve yan etkilerini en aza indirdiği doğru mu ?
Evet tamamen bebek kıyafetlerinize gösterdiniz titizlik hijyen ve gönül rahatlığını Organik temizlemede bulabilirsiniz.
5Organik Temizlemenin öncüsü Dryking midir?
Evet Yıllardır Kuru temizleme ve Yıkama işini tamamen profosyonel kadro ve anlayışla yapan Dryking bölgesinde Oganik Temizlemenin öncüsü olmuştur.
6Temizleme (Bakım) talimatlarının önemi nedir?
Temizleme talimatları, hem tüketicilerin hem de kuru temizlemeci firmaların ürünlerin temizlenmesi için nasıl bir yol takip etmeleri gerektiğini belirten bir rehberdir. Ürünlerde, yanlış temizleme uygulamalarından doğabilecek deformasyonların oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Etiket talimatında bulunan “kuru temizleme” yazısı veya işareti de ürünü oluşturan tüm parçaların; kumaş, kullanılan iplik, boya ve aksesuarların, kuru temizlemeye uygunluğunun üretici firma tarafından garanti edildiğini gösterir.
7Kuru temizlemenin avantajları nelerdir?
Kuru temizlemenin en önemli avantajı, giysilerin özelliklerini bozmadan koruyarak temizlemesi ve giysilerin ömrünü uzatmasıdır. Oysa sulu yıkama zamanla giysilerin orjinal yapılarını bozarak tekstil dokularını yıpratır. Aynı zamanda, Kuru Temizleme; leke çıkarmaya yönelik özel kimyasallar ve kullanılan ekipmanlarla, giysilere zarar vermediği gibi leke çıkarmada da en etkili yöntemdir.
8Lekelerin çıkarılmasında neden garanti verilemiyor?
Uluslararası Profesyonel Kuru Temizlemeciler Derneği üyesi olan hiçbir profesyonel kuru temizleme, lekeye müdahale etmeden lekenin çıkacağı konusunda garanti veremez. Leke çıkarmada başarılı olabilmek; önemli ölçüde lekenin doğası, kumaş üzerinde kalma süresi, kumaşın cinsi, aldığı suni veya doğal ışık, ve ürün üzerinde kullanılan boyanın dayanıklılığı gibi bir çok etkene bağlıdır. Kuru temizleme operatörlerimiz özel kimyasal ve organik ilaçları, ekipmanları, eğitim ve tecrübeleri ile bir çok lekeyi çıkarabildikleri halde bazı lekeleri kumaştan arındırmada yukarıda belirtilen sebeplerden dolayı başarılı olamamaktadır.
9Temizleme talimatlarına uyulmasına rağmen meydana gelen problemlerden kim sorumludur?
Temizleme talimatları, üretici firmanın ürüne uyguladığı; yıkama, kuru temizleme ve çekmezlik testi gibi bir takım işlemler sonucunda ürünlerin temizlenmesi için önerilen en doğru yöntem hakkında hem tüketicilere hem de kuru temizlemeci firmalara sunulan bir rehberdir. Üretici firmalar, ürünlerde bu talimatların bulunmasından ve ürün üzerinde bulunan talimata göre yapılan temizleme işleminin sonuçlarından sorumludurlar. Temizleme talimatında kuru temizleme önerilirmesine karşın, yapılan standart kuru temizleme işlemi sonucunda üründe herhangi bir sorun ile karşılaşılırsa, kanunlarda belirtildiği gibi sorumluluk temizleme talimatını koyan üretici firmaya aittir. Giysinizi satın alırken temizleme talimatına sahip olduğundan emin olun; ve giysilerinize temizleme talimatının tavsiye ettiği şekilde bakım uygulayın.
10Kuru temizleme uzmanına neyin lekeye yol açtığını söylemeli miyim?
Lekenin ne lekesi olduğunun Kuru temizleme uzmanına söylenmesi ve ürünün en kısa sürede Kuru temizlemeye getirilmesi, lekenin kumaştan arındırılma şansını arttıracaktır.
11Giysilerimi kuru temizlemecinin yaptığı ambalajda saklayabilir miyim?
Bizim sağladığımız naylon ambalaj giysilerinizi evinize götürene kadar en iyi şekilde korumak içindir. Giysilerinizi en sağlıklı şekilde açık olarak ya da kumaş elbise torbasında saklayabilirsiniz.
12Sezon bitiminde giysilerimi neden temizleterek kaldırmalıyım ?
En kolay çıkabilecek lekeler bile uzun süre giysi dolabınızda kaldığında mevcut ortamın havasızlığı, sıcaklığı, aldığı doğal ve suni ışıklar nedeniyle çıkmaz hale gelebilir. Bu nedenle giysilerinizi sezon bitiminde mutlaka temizletmelisiniz.